T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / SEYHAN - Mevlana Ortaokulu

Haberler

Haz

     Sevgili Öğrencilerimiz, 

     Zorlu bir sürecin değerlendirme durağına geldiniz. Bu durağa gelmeden önce Okul, Öğretmen ve Velileriniz olarak her zaman yanınızda olmaya ve yolunuzu aydınlatmaya gayret gösterdik. Şimdi sıra sizde... Öğrendiklerinizi uygulama zamanı... Biz size güveniyoruz. Her zaman ve zeminde sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizler bizim geleceğimizsiniz.

 

     Bu vesileyle yarın gerçekleşecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavında hepinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

 

Abdulmutalip Koktaş 

Mevlana Ortaokulu Müdürü

May

     19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı okulumuzda çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı. Ülkemizin bağımsızlığına giden yolun ilk kilometre taşlarından olan  19 Mayıs 1919  Atatürk'ün Samsun'a çıkmasının yıl dönümü münasebetiyle okulumuzda yapılan kutlamalar İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından öğrencilerimiz günün anlam ve önemini belirten bir  konuşma yaptı. Program, öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan koro, oratoryo, şiir okuma, çocuk yarışları ve dans etkinlikleriyle sürdürüldü.

Nis

     23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı okulumuzda coşkuyla kutlandı. Ülkemizin bağımsızlığına giden yolun önemli kilometre taşlarından olan ve milli egemenliğin tesis edildiği gün olan 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış yıl dönümü münasebetiyle okulumuzda yapılan kutlamalar İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından öğrencilerimiz günün anlam ve önemini belirten bir  konuşma yaptı. Program, öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan koro, oratoryo, şiir okuma, çocuk yarışları gibi etkinliklerle sürdürüldü.

Nis

Mrt

     Okulumuzda sıfır atık ve e-twinning projesi kapsamında ,öğrencilerimize kağıt ,karton ve atık israfını önlemek için geri dönüşümün önemi anlatıldı.Bu kapsamda Seyhan Belediyesi Atık geri dönüşüm ve Kompost tesisine gezi düzenlendi.Yüksek Çevre Mühendisi Dr. Seçil Bozkurt tarafından kompost oluşumu ve atık geri dönüşümü hakkında bilgi verildi.Öğrencilerimiz geri dönüşümün aşamalarını yerinde gözlemleyerek öğrendiler.Kağıt ve plastik atıkların yeniden kullanıma hazırlanma şekillerini gördüler.Sadece atık maddelerin değil organik maddelerin de geri dönüştürülebileceğini anladılar. Seyhan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü'nün desteği ile konu hakkında bilgilendirildiler. Yüksek Çevre Mühendisi Emre Öztürk ve Yüksek Gıda Mühendisi Dr. Dilem Kırlangıç da bilgiler verdiler. Son olarak da bize kompost hediye ederek toprağımızı beslememize destek oldular.

Mrt

     Çanakkale Savaşlarının 109.yılı münasebetiyle okulumuzda yapılan anma etkinliği İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından günün anlam ve önemini belirten bir  konuşma yapıldı. Program, öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan koro, oratoryo, şiir okuma etkinlikleriyle sürdürüldü.

Şbt

Projemiz kapsamında öğrencilerimiz deyim ve atasözü resimleme çalışması yaptılar. Afiş haline getirilen çalışmalardan sergi yapılmıştır. Çalışmalar okul kütüphanemizde sergilenmektedir.

Şbt

Şbt

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, ileri teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2024’te Adana’da gerçekleşecek.

Kas

     10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinlikleri , saat 09.05'te çalan sirenle Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Türkçe Öğretmeni Ekrem Koray Koyuncu günün anlamını belirten konuşmasını yaptı. Anma etkinliği öğrencilerimizin hazırladığı oratoryo gösterisi ve okunan şiirlerle devam etti.

Ekm

29 Ekim 1923 - 29 Ekim 2023

Cumhuriyet 100 Yaşında
Mevlana Ortaokulu ailesi olarak Asırlık çınar Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılını coşkuyla kutladık.
Bu güzel programın icrasında emeği geçen başta Fatma Sevim Dağli, Hakan Engin, Selda Bozkaya, Dilek Can Tanrıverdi, Melek Islek Esen, Sema Balcı, Emine Adıgüzel ve bütün öğretmenlerimiz ile öğrencilerimize gönül dolusu teşekkür ederim.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İlelebet payidar kalacaktır' dediği Cunhuriyet ile nice yüzyıllara...

Ekm

     Cumhuriyet Bayramı okulumuzda coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılı münasebetiyle okulumuzda yapılan kutlamalar İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından Okul Müdürümüz A.Talip KOKTAŞ günün anlam ve önemini belirten bir  konuşma yaptı. Program, öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan koro, oratoryo, şiir okuma etkinlikleriyle sürdürüldü.

Ekm

     Cumartesi 13.30'da Genel Veli Toplantısı ve Okul Aile Birliği seçimi yapılacaktır. Velilerimizin katılımını bekliyoruz.

Ekm

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın muhterem eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin "Ben merkezli anlayıştan, insan merkezli anlayışa geçmezsek her şey için çok geç olacak. İşte bu nedenle, sizleri çevre sorunlarının çözümünde rol almaya davet ediyorum." diyerek başlatmış olduğu Sıfır Atık Projesinde Mevlana Ortaokulu olarak biz de varız diyoruz.


Özelde Öğrencilerimize, genelde ise tüm dünyaya çorbada tuzumuz olsun anlayışıyla çevre bilinci kazandırmak, atıkların geri dönüştürülebildiğini öğretmek, sıfır atık kampanyasına destek vermek amacıyla bir proje başlattık.

 Oncelikle okul çapında başlattığımız, il geneline yaymayı planladığımız ve  etwinning ortaklığı oluşturduğumuz projemizde “Gezegenimiz geleceğimizin emanetidir.” sloganıyla yola çıktık.


Yarınlara temiz bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına başlattığımız proje kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde projemizin yaygınlaşması için taşın altına elimizi koyduk.

Bu kapsamda da ilkin  Seyhan Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık müdürlüğüyle yaptığımız işbirliği doğrultusunda 04/10/2023 Çarşamba günü Sayın Dr. Seçil Bozkurt( Çevre Yüksek Mühendisi) ve Sayın Dilem Kırlangıç( Gıda Yüksek Mühendisi) öğrencilerimize ve öğretmenlerimize seminer vermek için okulumuza geldiler. Seyhan Belediyesi tarafından okulumuza gönderilen geri dönüşüm ve atık kutularını afiş ve broşürleri, öğrencilerimize vermek üzere hediye kalemleri ,teslim ettiler. Çevre bilinci ve geri dönüşüm hakkında verdikleri seminerden öğrenci ve öğretmenlerimiz ziyadesiyle istifade ettiler..Okulumuz bir sıfır atık projesi uygulaması olan “Ayrıştırır, Dönüştür ,Kazandır” portalına kaydedildi.Okulumuzda toplanan atıkları portal üzerinden belediyemize ulaştırarak kampanyaya destek vermekteyiz.

    Bu proje çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Okul Müdürümüz Sayın A.Talip Koktaş’a ,Müdür Yardımcımız Fatma Dağlı'ya, proje kurucu öğretmenimiz Tuğba Yıldız  Arslan’a ve hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimiz başta Demet Onaran olmak üzere , Sema Balcı ,Melek Esen ,Kamil Çomak ve  Neslihan Kutlu’ya teşekkür ederiz.

     Daha yaşanabilir bir çevre için Mevlana Ortaokulu olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.


"Gezegenimiz, geleceğimizin emanetidir." mottosuyla çıktığımız bu yolda insanlığın gelişimi zihinlerin değişimiyle başlar felsefesi doğrultusunda sevgili öğrencilerimize sıfır atık bilinci kazandırmanın gayretinde projemizi güçlü bir şekilde devam ettireceğiz.


El ele, hep birlikte daha güzel günlere...

May

     Adana Milli Eğitim Müdürü  Yaşar Koçak, okulumuzu ziyaret ederek Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına devam eden öğrencilerimize  tablet hediye etti. Öğrencilerimizin moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik olarak yapılan ziyaret öğrencilerimizi oldukça sevindirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, beraberinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Sert ve Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın'ın da bulunduğu heyetle hem öğrencilerle hem de öğretmenlerle sohbet ederek onların istek ve görüşlerini dinledi.